Animal Kingdom czyli Królestwo Zwierząt

21:01

Królestwo Zwierząt to największy park należący do kompleksu Walt Disney World a także największy park rozrywki na świecie. Na powierzchni 230 hektarów mieszka około 1700 zwierząt reprezentujących 250 gatunków. Park ten nie jest jednak zoo. Zwierzęta można "oglądać" w kilku miejscach, między innymi na safari, nie mieszkają one jednak w klatkach ani zagrodach. Park jest zbudowany tak aby ich codzienne życie jak najbardziej przypominało życie na wolności. 

Park jest akredytowany przez Stowarzyszenie Zoo i Akwariów w USA a także Światowe Stowarzyszenie Zoo i Akwariów, co oznacza, iż park spełnia bądź przekracza standardy edukacji, ochrony i prac badawczych nad zwierzętami. W 2015 roku park odwiedziło około 11 milionów ludzi, co czyni go czwartym najczęściej odwiedzanym parkiem w Stanach Zjednoczonych (trzy pierwsze to także parki Walta Disneya), i siódmym najczęściej odwiedzanym parkiem na świecie.

Królestwo Zwierząt otwarte zostało 22 kwietnia 1998 roku, w Dzień Ziemi.

Witajcie w królestwie zwierząt... prawdziwych, starożytnych i wyimaginowanych: w królestwie rządzonym przez lwy, dinozaury i smoki; królestwie równowagi, harmonii i przetrwania; królestwo w które wkraczamy aby doświadczać cudowności, podziwiać piękno, doświadczać dreszczu emocji i uczyć się.

- Michael D. Eisner


To słowa wypowiedziane przez dyrektora generalnego firmy Disney w dniu otwarcia parku. Te wyimaginowane stworzenia, wspomniane przed Michaela, niestety nie stały się częścią parku, a przynajmniej nie od razu. Królestwo Zwierząt okazało się bardzo, bardzo drogim parkiem i przekroczy budżet, w związku z czym jedna z planowanych sekcji parku "Królestwo Bestii", nie została otwarta. 

W maju 2017 roku otwarta została natomiast część parku wzorowana na krainie Pandora, z filmu Avatar. Jest to największy dotychczasowy dodatek do istniejącego parku. Część ta ma zrewitalizować park i przyciągnąć gości, którzy Królestwo Zwierząt traktują trochę po macoszemu. Od 2016 park otwarty jest dłużej niż w latach poprzednich, można dokupić możliwość odbycia nocnego safari lub zobaczyć nocne show (więcej na temat nocnych atrakcji znajdziesz TU).


Park podzielony jest na sześć części. 

1. Oaza
Oaza to główne wejście do parku, gdzie znajduje się punkt obsługi gości, a z głównej ścieżki przedostaniemy się w głąb parku na Wyspę Odkryć.

2. Wyspa Odkryć
Jest to centralna część parku łącząca pozostałe sekcje Królestwa Zwierząt, za wyjątkiem Straży Planety Rafikiego. Na środku wyspy znajduje się sztuczny baobab, nazywany Drzewem Życia, wielka rzeźba, która reprezentuje cały park. Pień drzewa wyrzeźbiony jest w podobizny zwierząt. Wewnątrz drzewa znajduje się kino, w którym odbywa się pokaz filmu 4D It's Hard to be a Bug (Ciężko być robakiem), wzorowany na filmie Disneya z 1998 roku - "Dawno temu w trawie".

Na wyspie znajdują się dwa największe sklepy z pamiątkami i główna restauracja.

Drzewo Życia

3. Afryka
Afryka to część parku, która istnieje od jego założenia. Miasto Harambe to wymyślony port we wschodniej części Afryki. Część ta jest domem wielu zwierząt, tutaj właśnie odbywa się safari, na którym zobaczyć można słonie, żyrafy, gazele, lwy poruszające się na wolności (w bezpiecznej dla gości odległości). Kolejną okazją do zobaczenia zwierząt jest Trakt Lasu Pangani, z rybami, gorylami czy hipopotamami. W zachodniej części wioski znajduje się Teatr Harambe, gdzie obejrzymy Festiwal Króla Lwa, czyli występ sceniczny wzorowany na filmie Król Lew z 1994 roku. Przedstawienie jest przepiękne, kolorowe, obejrzymy tu tancerzy na szczudłach, akrobatów, wielkie "marionetki" przedstawiające postacie z filmu i piosenkarzy wykonujący hity z Króla Lwa do muzyki Eltona Johna i Tima Rice.

Moje ulubione miejsce w Królestwie Zwierząt

4. Straż Planety Rafikiego
Ta część parku sąsiadująca z Afryką znajduje się w oddaleniu od reszty parku. Aby się tam dostać, należy przemieścić się wąskotorową kolejką - Pociąg Ekspresowy Dzikiej Przyrody.

Ta sekcja parku jest zazwyczaj określana jako mało atrakcyjna, dlatego wielu odwiedzających ją omija. Jeżeli jesteście zainteresowani tematyką ochrony środowiska, dzikich zwierząt i tworzenia dla nich siedlisk, jest to miejsce gdzie można się wiele nauczyć. Oprócz tego, można podglądnąć w jaki sposób weterynarze zajmują się zwierzętami z parku, można zadawać im pytania i obserwować w trakcie pracy. Ostatnią atrakcją w świecie Rafikiego jest mini zoo, gdzie dzieci i dorośli mogą pogłaskać owce, kozy i inne zwierzęta domowe.

5. Azja
W 1999 roku, otwarto kolejną część parku, fikcyjne azjatyckie królestwo Anandapur, na które składają się dwie wioski: przyrzeczna o nazwie Anandapur i Serka Zong u podnóża Himalajów. Na terenie królestwa można znaleźć jego mapy a także portrety władców, maharadży i jego żony. Podobnie jak Harambe, Anandapur jest ośrodkiem badań nad zwierzętami i turystyką.

Najwyższą i przyciągającą wzrok atrakcją jest Góra Everest, z kolejką o nazwie Ekspedycja na Everest. Jest to najwyższa góra i atrakcja parków Disneya, sięgająca około 61 metrów wysokości. Wbrew powszechnej opinii, Góra Everest nie jest najwyższą górą na Florydzie, jest jednak najdroższym coasterem na świecie. Jego budowa pochłonęła 100 milionów dolarów oraz 6 lat planowania i budowy.

Ekspedycja na Everest
W Azji znajdziemy również Rapidy Rzeki Kali, jedną najpopularniejszych atrakcji w parku. Jest to spływ kilkuosobowym pontonopodobnym wehikułem po rzece Chakranadi. W trakcie tej podróży istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo iż zostaniemy przemoczeni do suchej nitki.

Czeka nas również kolejny szlak pieszy i poznawanie zwierząt, między innymi tygrysów, gibonów, latających lisów i 50 gatunków ptaków. "Cudowny Lot" (Flights of Wonder) to show na żywo z udziałem ptaków i ich opiekunów, którzy uczą gości o naturalnych zachowaniach ptaków, zachowań związanych z utratą siedlisk i starań ochrony ptaków.

Rozmowy o tygrysach 
Pomiędzy Azją a DinoLand U.S.A. na brzegach Rzeki Odkryć odbywa się nocny show wykorzystujący ekrany mgielne, fontanny, dryfujące latarnie, muzykę i światło, pod nazwą Rzeki Światła.

6. DinoLand U.S.A.
Motywem przewodnim tej części parku, jak nazwa wskazuje, są dinozaury i życie prehistoryczne. Terenem tym zajmuje się fikcyjna paleontologiczna organizacja Instytut Dino, która jest również domem atrakcji o nazwie Dinozaur. W parku znajdziemy również, najwierniejszy, na dzień dzisiejszy, odlew kości tyranozaura. Na pobliskim Składowisku Kości (Boneyard), znajdziemy wielopoziomowy plac zabaw dla dzieci, gdzie niczym prawdziwy paleontolog możemy odkopać kości dinozaura. W pobliżu znajduje się mały rollercoaster dla dzieci Pierwotny Wir, małą atrakcje TriceraTop a także mini wesołe miasteczko i sklepy z pamiątkami. W części wschodniej parku znajduje się Teatr w Dziczy, w którym odbywa się pokaz musicalu - Gdzie jest Nemo? na podstawie filmu Disneya pod tym samym tytułem.

Gdzie ten Nemo?

Podobnie jak w innych częściach parku, znajdziemy tu również zwierzęta, a między innymi: krokodyle amerykańskie, kariamy czerwononogie, żółwie, które ewolucyjnie związane są z dinozaurami. Są to zwierzęta, które przetrwały od ery dinozaurów .

7. Pandora - Świat Avatara
Najnowsza część parku, otwarta w maju 2017 roku, wzorowana jest na filmie Jamesa Camerona - Avatar, ale umiejscowiona jest jedno pokolenie po wydarzeniach z pierwszej części filmu. Znajdziemy tu unoszące się w powietrzu góry, dziką przyrodę rodem z innej planety czy rośliny świecące w nocy. Dwie główne atrakcje tej części parku to Avatar - Lot Przejścia (gdzie w dobranym do nas Avatarze dosiadamy podniebnego ptaka - dinozaura Banshee) a także Wyprawę po Rzece Na'vi. w krainie tej znajdziemy również szybko-obsługową (Quick Service) restaurację Satu'li Canteen, Pongu Pongu - okienko z napojami i przekąskami, a także sklep z pamiątkami związanymi z Avatarem i tą częścią parku.

Zdjęcie: Disney© 


ATRAKCJE KRÓLESTWA ZWIERZĄT I ICH CZAS TRWANIA

- Dinozaur (Dinosaur) 3:05
- Ekspedycja na Everest (Expedition Everest) 4:00
- Festiwal Króla Lwa (Festival of the Lion King) 30:00
- Gdzie jest Nemo - Musical (Finding Nemo - The Musical) 40:00
- Cudowny Lot (Flights of Wonder) 30:00
- Ciężko być robakiem (It's hard to be a bug) 9:00
- Rapidy Rzeki Kali (Kali River Rapids) 5:00
- Safari Kilimandżaro (Kilimanjaro Safari) 22:00
- Avatar - Lot Przejścia (Avatar - The Flight of Passage) 4:30
- Wyprawa po rzece Na'vi (Na'vi River Journey) 5:00
- Rzeki Światła (Rivers of Light) 15:00
- Wir TriceraTopsa (TriceraTop Spin) 1:30


RESTAURACJE I SKLEPY

Table service:

1. Rainforest Cafe
Restauracja sieciowa (nie należy do Disneya), z wejściem od strony parku, jak również od zewnątrz parku. Motywem przewodnim jest las deszczowy strefy równikowej, wewnątrz znajdziemy bogactwo roślin i sztucznych zwierząt. Pomimo swojego atrakcyjnego wyglądu, restauracja cieszy się złą opinią o jedzeniu i poziomie hałasu.

2. Jak i Yeti
Restauracja w azjatyckiej części parku, otwarta w 2007 roku, oferuje jedzenie z różnych azjatyckich krajów. Piękne dwupoziomowe wnętrze, z wieloma figurkami, obrazami i gadżetami. Godna polecenia, nawet jeżeli lubisz hamburgery.

3. Tusker House
Ulokowana w części afrykańskiej to bogaty w potrawy bufet. Jesz, ile chcesz.

4. Tiffins
Znajdująca się na Wyspie Odkryć otwarta w 2016 roku, to restauracja w której spotkasz Donalda oraz innych bohaterów filmów Disneya.

Quick service i inne:

5. Flame Tree Barbecue
6. Pizzafari
7. Satu'li Canteen
8. Restaurantosaurus
9. Tamu Tamu Refreshments 
10. Harambe Market
11. Yak & Yeti Local Foods Cafe


CIEKAWOSTKI

1. W związku z główną tematyką Królestwa Zwierząt, zawsze wiele mówiło się o zdrowiu i komforcie zwierząt tam mieszkających. Do 2016 roku, park zamykano wcześnie, zazwyczaj około godziny 18, obecnie park otwarty jest do godziny 23:00 (a czasem nawet 1:00 rano).


2. W parku nie sprzedaje się napojów z plastikowymi rurkami i pokrywkami oraz balonów, aby niebiodegradowalne materiały nie dostały się do przestrzeni zamieszkałych przez zwierzęta. Zamiast tego, restauracje i kafejki używają rurek papierowych i oferują pokrywki tylko do gorących napojów.


3. W przeciwieństwie do pozostałych parków, budynki z łazienkami na terenie Królestwa Zwierząt mają drzwi. Wynika to z mało prawdopodobnego zagrożenia, w postaci zbiegłego na wolność zwierzęcia. Łazienki, miałyby być w takim wypadku schronieniem dla gości.


4. Jako park zwierzęcy, Królestwo Zwierząt zaangażowane jest w badania i ochronę gatunków zwierzęcych. Od otwarcia parku w 1998, zamieszkały w parku słoń, doczekał się siedmioro potomstwa (2003, 2004, 2005, 2008, 2010, 2011 oraz 20016). Jedna z żyraf urodziła czworo żyrafiątek, zwiększając tym samym liczbę żyraf w parku do jedenastu.


5. W 1999 biały nosorożec urodził samiczkę, którą nazwano Nande. W 2006 roku, Nande oraz inny nosorożec Hasani, zostały przeniesione do sanktuarium zwierząt w Ugandzie, jako pierwsza próba ponownego zasiedlenia kraju tym gatunkiem. W 2009 roku Nande urodziła męskiego potomka, który jest pierwszym urodzonym białym nosorożcem w Ugandzie od 25 lat. Do 2010 roku, w Królestwie Zwierząt urodziło się osiem białych nosorożców.

6. Jeszcze podczas okresu planowania parku, liczne organizacje z siedzibą na Florydzie, a także PETA, wyraziły swoje niezadowolenie z pomysłu tworzenia parku, gdzie zwierzęta trzymane są w niewoli. Grupy te protestowały a PETA próbowała przekonać agentów turystycznych aby nie rezerwowali wycieczek do parku. Na kilka tygodni przed otwarciem, kilka zwierząt umarło w wyniku wypadków, lecz stanowy departament środowiska nie odkrył żadnych niezgodności ze stanowymi prawami traktowania zwierząt. W dniu otwarcia parku, odbywały się protesty, na które przybyło około 30 osób, 150 policjantów, jednakże nikt nie został aresztowany.

7. Rok po otwarciu parku Fundacja Praw Zwierząt z Florydy, narzekała na pokazy sztucznych ogni odbywające się w Sylwestra, które jakoby miały przeszkadzać zwierzętom. Jednakże Departament Środowiska nie wykrył żadnych problemów związanych z używanymi w parkach cichszymi sztucznymi ogniami, które były odpalane około 800 metrów od parku.

8. W styczniu 2015 roku, Królestwo Zwierząt zostało umieszczone na 10 miejscu "najgorszych parków dla słoni", przez grupę obrońców praw zwierząt.

9. W październiku 2014 roku, na syna rodziny odwiedzającej park z Alabamy, spadł z drzewa wąż i ugryzł dziecko, w wyniku czego, jego dziadek doznał zawału serca i zmarł. Władze parku, przyznały, że wąż który ugryzł chłopca nie był jadowity i nie uciekł z klatki.

10. W Drzewie Życia wyryte jest około 320 zwierząt, oraz 103.000 liści, ręcznie umieszczonych na gałęziach.


11. W budynku atrakcji DINOZAUR, można zauważyć trzy rury biegnące pod sufitem, na których znajdują się dziwne napisy. Są to składy chemiczne ketchupu, musztardy i majonezu. Są one pozostałością po wcześniejszym sponsorze tej atrakcji - McDonald's!

Zdjęcie pochodzi ze strony WDWSecrets.com
12. Animatroniczny yeti, który znajduję się na coasterze Ekspedycja na Everest, był w momencie otwarcia o wiele bardziej ruchliwy. Okazało się jednak, że jego ruchy wywołują uszkodzenia w betonowej konstrukcji tejże atrakcji. Obecnie yeti jest wyłączony i kiedy kolejka mija go zostaje oświetlony stroboskopowym światłem so wywołuje iluzję ruchu.

Zdjęcie: Disney 
13. W kolejce na Safari Kilimandżaro, nazwy zwierząt podane są w języku angielskim i Swahili.

14. Podstawa i szkielet Drzewa Życia zbudowana jest ze starej platformy wiertniczej, aby zapewnić drzewu stabilność i wytrzymałość w czasach huraganów.


A na koniec kilka zdjęć:

Safari
Azja
DinoLand U.S.A.
Przyroda też jest piękna!
Na safari
Festiwal Króla Lwa

You Might Also Like

2 komentarze

  1. With many elements making 온라인카지노 this potential, we didn’t neglect to take the uniqueness of each web site into question. Wild Casino has been within the trade for a short time|a brief while} but has established itself as one of the leading contenders. That’s most likely outcome of|as a result of} though Wild Casino is new, its operators are anything but green. They’ve put in more than 26 years within the trade and have constructed profitable on-line gaming companies in this period.

    OdpowiedzUsuń
  2. The riveter solely needs access minimal of} one|to 1} side of the half, (which is the place it gets the name “blind”) making this is a a|it is a} handy riveting process. With best oversized sweaters proper material preparation, blind rivets can be flush on each side. Spot – Two pieces of metallic are placed underneath stress between two copper alloy tips which apply an electrical present, welding the pieces together. Welds are flush to the floor and no fluxes or fillers are required, permitting for a clear appearance. MIG - MIG stands for “metal inert fuel.” It creates an electrical arc between a piece of wire and the sheet metallic it’s touching, inflicting each to soften and be a part of together. The half is moved in and out of the die both by human hand or by a robotic process.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Dołącz na Facebooku

Flickr Images