Magic Kingdom czyli Magiczne Królestwo

02:08

W ciąży z Szymonem, w Magicznym Królestwie!


Głównym parkiem w Walt Disney World jest Magiczne Królestwo. Zaskakująco jest najmniejszym obszarowo spośród czterech głównych parków Świata Disneya, co nie zmienia faktu, że większość odwiedzających, spędza w nim najwięcej czasu. Ilość atrakcji i zagospodarowanie 43 hektarów (dla porównania jest to powierzchnia 61 Stadionów Narodowych w Warszawie) a także magia twórców i parku sprawia, że powierzchnia ta nagle wydaje nam się ogromna. 


Magiczne Królestwo otwarto 1 października 1971 roku a jego projekt wzorowany jest na parku Disneyland w Kaliforni, który otwarto 16 lat wcześniej. Więcej o historii parków Disneya znajdziecie w zakładce Historia (obecnie w budowie). 
Magiczne Królestwo podzielone jest na sześć "krain", na planie koła, z punktem centralnym w postaci Zamku Kopciuszka (Cinderella Castle). Park otaczają tory kolejki Walta Disneya (z jego oryginalną lokomotywą) o długości 2.4 km. Kolejka zatrzymuje się w trzech krainach: 
- na głównej stacji z budynkiem dworca, znajdującej się na Ulicy Głównej (Main Street, U.S.A.), 
- małej stacji na dzikim zachodzie w Krainie Pogranicza (Frontierland), 
- w Krainie Fantazji (Fantasyland)
Kolej Walta Disneya w Magicznym Królestwie jest jedna z najbardziej ruchliwą koleją na świecie, która transportuje około 4 milionów pasażerów rocznie! 

Pociąg Walta Disneya


Jak już wspomniałam wcześniej, park podzielony jest na sześć krain:

1. Main Street, U.S.A. - Ulica Główna

Tancerze na Ulicy Głównej


Ulica Główna inspirowana jest architekturą 20 wieku Stanów Zjednoczonych. Znajdziemy to budynki reprezentujące różne zakątki kraju a także style architektoniczne. W oknach każdego budynku znajdziemy nazwy fikcyjnych firm i nazwiska ich właścicieli bądź założycieli, którzy w rzeczywistości są faktycznymi osobami powiązanymi z Disneyem i parkiem (między innymi brat Walta - Roy, czy Bob Gurr, jeden z projektantów i "wyobrażynierów" parku). 

Wchodząc do parku pod torami kolejki Disneya znajdujemy się na skwerze, gdzie pod flagą USA, można przez cały dzień spotkać postacie z animowanych filmów Disneya, głównie Myszkę Mickey i jego przyjaciół. Wokół skweru znajdziemy dworzec główny kolejki, ratusz, budynek Czarodziejów Magicznego Królestwa (atrakcja ta zostanie niedługo zamknięta), teatr (odbywają się tu spotkania z Myszką Mickey i Tinker Bell), fryzjer i golibroda, a także piekarnia (w rzeczywistości Starbucks).
Ulica Główna prowadzi nas w stronę statuy Walta Disneya z jego małym przyjacielem Mickey, a kończy się na Zamku Kopciuszka. Wzdłuż ulicy znajdziemy głównie sklepy z pamiątkami i restauracje. 

Ulica Główna jest uważana przez fanów Disneya za idealne wprowadzenie gości w świat fantazji i pozostawienie za sobą rzeczywistości. Dzięki dostępnej technologii, goście mogą pozbyć się kart kredytowych, zegarków, aparatów fotograficznych i zastąpić je Magicznymi Opaskami, dzięki którym mogą płacić w sklepach, otwierać drzwi do pokoju hotelowego, czy zamawiać zdjęcia zrobione przez fotografa w parku. Ulica Główna jest pierwszym krokiem w stronę całkowitej immersji w wyimaginowany przez Walta świat fantazji, przeszłości i przyszłości. 

2. Adventureland - Krainy Przygody
Podzielona na dwie części, Arabską Wioskę oraz Karaibski Plac, Kraina Przygody jest domem jednej z najbardziej znanych i kochanych atrakcji parku: Piraci z Karaibów. Znajdziemy tu trzy restauracje i budkę z szalenie popularnym przysmakiem Dole Whip, mrożony sok ananasowy serwowany z lodami. Klasyczne atrakcje tej krainy to wspomniani wcześniej Piraci z Karaibów, Rejs w Dżungli, Magiczne Dywany Alladyna oraz Czarujący Pokój Tiki. 
Kraina nie jest zbyt wielka ale zdecydowanie warta odwiedzin.

3. Frontierland - Kraina Pogranicza
Wzorowana na Dzikim Zachodzie, Kraina Pogranicza przechodziła przez lata metamorfozy i liczne zmiany, początkowo mała, rozrosła się do znaczących rozmiarów i jest domem wielu popularnych atrakcji. Oprócz sklepów z pamiątkami i restauracji znajdziemy tu Kolejkę Góry Wielkiego Grzmotu (Big Thunder Mountain Railroad) oraz Górę Plusku (Splash Mountain). Z Krainy Pogranicza możemy również zaokrętować się na tratwę Tomka Sawyera i popłynąć i zwiedzić jego wyspę.

4. Liberty Square - Plac Wolności

Liberty Belle

Tej ekskluzywnej dla Magicznego Królestwa krainy nie znajdziemy w żadnym innym parku Disneya na świecie. Motywem przewodnim jest tu okres kolonialny Stanów Zjednoczonych, znajdują się tu repliki Dzwonu i Drzewa Wolności (znanych symboli w kulturze USA).
Plac Wolności - graniczący z Krainą Pogranicza i Krainą Fantazji, nie tylko gości popularne atrakcje ale jest również architektonicznym przekrojem przez wieki i okresy historyczne USA, począwszy w latach 70-tych XVII wieku w okolicach Nowego Jorku (Nawiedzony Dwór), kończąc na latach 80-tych XIX wieku (Kolejka Góry Wielkiego Grzmotu). Architektura Placu reprezentuje każdą z trzynastu oryginalnych kolonii Amerykańskich. Każdy stan posiada tu również swoją flagę. 

Oprócz Nawiedzonego Dworu (mojej ulubionej atrakcji w Magicznym Królestwie) obecnie na Placu Wolności znajdują się Hol Prezydentów, show z udziałem Muppetów oraz przystań z wejściem na pokład Liberty Belle, ogromnego parostatku. Wyspa Tomka Sawyera prezentuje się pięknie z brzegu Placu.

5. Tomorrowland - Kraina Jutra
I tu nie ma co za dużo pisać nie zagłębiając się zbyt w przeszłość tej krainy, a zagłębiać się nie będziemy. W 1994 roku, ta część parku została diametralnie zmieniona. Jak nazwa wskazuje, kraina ta to ukłon w stronę przyszłości, sci-fi i szeroko pojętej nauki. 
Jak w każdej krainie, znajdziemy tu sklepy i restauracje, a także wózki z przekąskami, lodami i napojami. Główną atrakcją jest Kosmiczna Góra (Space Mountain), czyli zaciemniony rollercoaster, szybka jazda przy akompaniamencie dźwięków i błysków światła, która sprawia że w naszych oczach pojawiają się łzy! 
Pomimo dość prostego i mało atrakcyjnego wyglądu tej części parku (w porównaniu do architektury Ulicy Głównej czy Krainy Pogranicza), znajdujące się tu atrakcje wynagradzają nam prostotę i monochromatyczny wystrój. 
Wspomniana wcześniej Kosmiczna Góra to zdecydowanie największy, ale na pewno nie jedyny hit tej krainy. Dla lubiących klimatyzowane pomieszczenia gdzie można chwile odpocząć mamy Karuzelę Postępu Walta Disneya (Walt Disney's Carousel of Progress), czyli krótką historię postępu w ruchomym teatrze bez aktorów - zawsze warte naszych odwiedzin.
Dla dzieci - Autostrada Jutra (Tomorrowland Speedway), Wielka Ucieczka Stitcha i Astro Orbiter. Dla trochę większych: Obrotnik Strażnika Kosmosu Buzz'a Lightyear'a, Scena Śmiechu Potworów i Spółki oraz PrzenośnikLudzi Organu Tranzytowego Krainy Jutra (spróbuj to powiedzieć 5 razy pod rząd!)
Zdaję sobię sprawę, że nazwy te niewiele Wam powiedzą, dlatego zachęcam do poczytania i oglądnięcia zdjęć i filmów, które postaram się dla Was zamieścić. 

6. Fantasyland - Kraina Fantazji
Na sam koniec zostawiłam część parku, w której znajduje się najwięcej atrakcji, dlatego też została ona podzielona tematycznie. Wzorowana głównie na średniowiecznej architekturze i karnawałowej stylistyce, kraina ta przechodziła różne renowacje i rozbudowy. W przeciągu kilku ostatnich lat dodano między innymi Podróż Małej Syrenki, zamek Bestii i restauracje Bądź Naszym Gościem (z Pięknej i Bestii), placyk, wieżę i łazienki stylizowane na budynki z Zaplątanych (Tangled) czy dodatek to Lotu Piotrusia Pana - interaktywną kolejkę. Dodano część dla dzieci - Cyrk z Bajki, z elementami z filmu Dumbo i animacji z Myszką Mickey i jego przyjaciółmi. W parku otwarto również Hol Księżniczek, gdzie można spotkać się i porozmawiać z popularnymi księżniczkami z filmów Disneya. Pociąg Siedmiu Krasnoludków, jest najnowszym rollercoasterem w parku, dodano go w 2014 roku, w 77 rocznicę premiery pierwszego amerykańskiego pełnometrażowego filmu animowanego - Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.

Krainę podzielono na:
* Zaklęty Las 
- Grota Ariel (spotkanie z Ariel w postaci syrenki)
- Pod Wodą: Podróż Małej Syrenki (wolna przejażdżka w muszelkach)
- Czarujące Opowieści Belle (Piękna i Bestia)
- Pociąg Siedmiu Krasnoludków (rollercoaster, zarówno wewnątrz i na zewnątrz, interaktywna kolejka w oczekiwaniu na przejażdżkę)
- Szalona przyjęcie herbaciane, zwane również Filiżankami (obracające się wokół własnej osi i dodatkowo na platformie, filiżanki)
- Wiele przygód Kubusia Puchatka (wolna przejażdżka)

Spotkanie z Ariel

*Cyrk z Bajki
- The Barnstormer (mały coaster dla dzieci)
- Stacja przemakania Casey'a Juniora
- Śmieszny pokaz slajdów Peta
- stacja kolejki Walta Disneya

*Dziedziniec Pałacu
- Zamek Kopciuszka (restauracja, spotkania z księżniczkami, ukryta komnata)
- "to mały świat" (wolna przejażdżka łódką)
- Spotkanie z księżniczką Meridą
- FilharMagia Mickiego (film animowany 3d)
- Lot Piotrusia Pana (podniebny przelot gondolą nad światem Piotrusia)
- Królewska karuzela czarującego księcia (prawdziwa karuzela)
- Hol księżniczek

Oprócz tego, liczne restauracje i sklepy gdzie znajdziemy głównie upominki i towary związane z atrakcjami, które znajdują się w tej części parku.

Szalone przyjęcie herbaciane

ATRAKCJE MAGICZNEGO KRÓLESTWA I ICH CZAS TRWANIA

- Astro Orbiter 1:30
- Barnstormer 1:03
- Kolejka Góry Wielkiego Grzmotu 3:25
- Obrotnik Strażnika Kosmosu Buzz'a Lightyear'a 4:03
- Karuzela Postępu 20:45
- Misiowe Jamboree 12:00
- Dumbo, Latający Słoń 1:30
- Czarujący Pokój Tiki 10:00
- Hol Prezydentów 22:48
- Nawiedzony Dwór 7:30
- "to mały świat" 10:30
- Rejs w Dżungli 9:05
- Parostatek na Placu Wolności 12:45
- Szalone Przyjęcie Herbaciane 1:30
- Magiczne dywany Alladyna 1:30
- Wiele przygód Kubusia Puchatka 3:08
- FilharMagia Mickiego 12:00
- Śmieszna Scena Potworów i spółki
- Lot Piotrusia Pana 2:45
- Piraci z Karaibów 8:30
- Królewska karuzela czarującego księcia 2:00
- Pociąg siedmiu krasnoludków 2:30
- Straszna przygoda królewny Śnieżki 2:25
- Kosmiczna Góra 2:30
- Góra Plusku 11:00
- Wielka ucieczka Stichta 15:00
- Dom na drzewie szwajcarskiej rodziny 13:05
- Autostrada Jutra 4:45
- PrzenośnikLudzi Organu Tranzytowego Krainy Jutra 10:04
- Pod Wodą: Podróż Małej Syrenki 6:15
- Kolej Walta Disneya 20:00


SZTUCZNE OGNIE, ANIMACJE, PARADY

12 maja 2017 zadebiutuje nowy wieczorny show Happily Ever After ("I żyli długo i szczęśliwie"). Prawie codziennie, zazwyczaj o godzinie 21:00 odbywa się pokaz animacji wyświetlanych na Zamku Kopciuszka, zakończony pokazem sztucznych ogni. Pokazowi towarzyszy muzyka, światła i latarnie wokół zamku są wygaszone. Zarówno animacje wyświetlane na ścianach zamku jak i pokaz pirotechniczny są spektakularne i wykorzystują najnowszą technologię. Fajerwerki widoczne są również kilku hoteli należących do sieci Disneya (Contemporary, Polinesian, czy Grand Floridian).

Parada główną ulicą Magicznego Królestwa, poruszająca się w stronę zamku, odbywa się kilka razy dziennie. Biorą w niej udział Mickey, Minnie, Donald, Goofy oraz inny bohaterowie filmów Disneya, tancerze, goście i aktorzy na szczudłach.


CIEKAWOSTKI

1. Zamek Kopciuszka jest wzorowany na kilku rzeczywistych i fikcyjnych zamkach. Jednym z nim jest pałac w Mosznej w województwie opolskim. (Pałac w Mosznej)

2. W rzeczywistości zamek ma około 56 metrów wysokości, mierząc od poziomu wody. Wydaje się jednak dużo wyższy. Efekt ten osiągnięto dzięki wymuszonej perspektywie, gdzie każde kolejne piętro zamku jest niższe niż poprzednie.

3. Wbrew popularnej opinii, zamek nie jest w większości zbudowany z włókna szklanego. Aby zbudować zamek użyto m.in. włókna szklanego, gipsu i plastiku, którego używa się przy produkcji ekranów komputerowych.

4. W zamku znajduje się niewielka komnata, która służy czasem jako zakwaterowanie dla znaczących gości. Od 2007 do 2009 roku nocleg w zamku był również nagrodą dla wybranych, odwiedzających park rodzin. Poniższe zdjęcia ze strony: Disney Parks

 

5. Większość Disney-maniaków wie, że pod Magicznym Królestwem znajdują się korytarze, którymi przemieszczają się pracownicy parku aby uniknąć tłoku między odwiedzającymi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że korytarze te nie zostały wcale wykopane w ziemi. W rzeczywistości gleba pod parkiem jest bardzo mokra (błota), więc usypano jeden poziom, którym wybudowano te właśnie korytarze, a później na nich powstał park!

6. We wszystkich parkach, nie tylko w Magicznym Królestwie, poukrywane są wizerunki Myszki Mickey. Można je znaleźć na obrazach, chodnikach, w filmach... Na TEJ stronie, możecie znaleźć filmik pana, który poszukiwaniom uszek Mickiego poświęcił już lwią część swojego życia. 

7. Śmietniki w Magicznym Królestwie, są zawsze w odległości nie większej niż 30 kroków od siebie. Walt Disney, kiedy odwiedzał inne parki rozrywki, aby przygotować się do stworzenia swojego własnego, obliczył, ile odwiedzający park człowiek przejdzie kroków zanim wyrzuci coś na ziemię (jeżeli nie znajdzie śmietnika). Wyszło mu, że 30!

You Might Also Like

0 komentarze

Popularne posty

Dołącz na Facebooku

Flickr Images