EPCOT

01:39Epcot oryginalnie nazywane Centrum EPCOT. Oryginalny park został zaprojektowany przez Walta Disneya, a nazwa pochodzi od skrócenia Experimental Prototype Community of Tomorrow, Eksperymentalny Prototyp Społeczności Jutra i brzmi jak nazwa jakiejś sekty. Park oryginalnie miał być 20 tysięcznym miastem, w którym testuje się nowe technologie, nowe standardy życia, nowe materiały i systemy, które jest wystawą amerykańskiej myśli technicznej i wolnego rynku. Koncepcja ta jednak nigdy nie została zrealizowana, a plan parku można nadal oglądać w samym Epcot podczas przejażdżki jedną z kolejek. Po śmierci Walta, Walt Disney Productions zdecydowało, że nie podejmie się prowadzenia miasta bez nadzoru jego twórcy. Ostatecznie park został podzielony na część związaną z przyszłością (a także przeszłością) naszej planety - Świat Przyszłości i prezentację wybranych krajów i ich kultur - Prezentacja Świata.

Park otwarto 1 października 1982, jako drugi park na terenie WDW*. Jego powierzchnia to 120 ha, czyli dwukrotność Magicznego Królestwa.

Dedykacja parku:
Do wszystkich, którzy przybywają do tego miejsca radości, nadzieji i przyjaźni, witajcie. 
Centrum Epcot jest inspirowane twórczym geniuszem Walta Disneya. Tutaj, ludzkie osiągnięcia świętowane są poprzez wyobraźnię, cuda przedsiębiorczości i koncepcję przyszłości, która obiecuje nowe i ekscytujące dobrodziejstwa dla nas wszystkich. 
Niech Centrum Epcot bawi, uczy i inspiruje. A przede wszystkim, niech zaszczepia nową wiarę i dumę z ludzkiej umiejętności do kreowania świata, który daje wszystkim nadzieję.
- E. Cardon Walker, 24 październik 1982


1. Świat Przyszłości - Future World

W Świecie Przyszłości znajdują się liczne pawilony eksplorujące innowacyjne aspekty i aplikacje technologii i nauki, a każdy pawilon jest osobną atrakcją. W tej części parku znajduje się również wejście z wizytówką parku Statkiem Kosmicznym Ziemia (Spaceship Earth), sferą geodezyjną w której znajduje się powolna kolejka.

Pawilony i atrakcje Epcot:

 • Spaceship Earth - Statek Kosmiczny Ziemia
 • Universe of Energy - Świat Energii (zamknięty 12 sierpnia 2017)
 • Mission: Space - Misja: Kosmos
 • Test Track - Tor Testowy
 • The Seas with Nemo and Friends (Turtle Talk with Crush) - Morza z Nemo i Przyjaciółmi (Żółwiowe Pogadanki z Crushem)
 • The Land (Soarin' Around the World, Living with the Land) - Ziemia (Szybując Dookoła Świata, Żyjąc z Ziemią)
 • Imagination! (Journey into Imagination with Figment) - Wyobraźnia! (Podróż do Wyobraźni z Figmentem)
 • Wonders of Life/Festival Center - Cuda Świata/Centrum Festiwalowe (Otwarte sezonowo)
Początkowo każdy z pawilonów był sponsorowany przez korporację, która pomogła sfinansować budowę i utrzymanie w zamian za reklamę w postaci logo firmy na budynku. Obecnie tylko kilka atrakcji ma sponsorów a pozostałe zostały powoli zamknięte w związku z brakiem zainteresowania sponsorów tą formą reklamy. Chevrolet nadal sponsoruje Tor testowy; Chiquita sponsoruje Żyjąc z Ziemią; Glidden sponsoruje Colortopię. 

Epcot w swej pięknej okazałości.2. Prezentacja Świata - World Showcase

Prezentacja Świata przypominająca Wystawę Światową, rozciąga się na długości około 2 kilometrów. Znajdziemy tu 11 pawilonów, reprezentujących wybrane kraje świata, a otaczają one jezioro, po którym kursują dwa małe promy. Zgodnie ze wskazówkami zegara odwiedzić możemy kraje:

 • Meksyk
Epcot Mexico logo.svgPawilon Meksyku znajduje się w meso-amerykańskiej piramidzie. W jej wnętrzu znajduje się wystawa meksykańskiej sztuki - zbiór "Animales Fantasticos". W dalszej części wnętrza piramidy znajdziemy się na zewnątrz! Motywem przewodnim jest nocny krajobraz wioski i targu, w dali zobaczymy lagunę z kolejną piramidą i wulkanem buchającym parą. Główną atrakcją pawilonu jest przejażdżka łodzią, gdzie możemy oglądać przygody Kaczora Donalda i jego dwóch Caballeros (Gran Fiesta Tour Starring Three Caballeros). Znajdziemy tu również sklep - targ Plaza de Los Amigos, trzy restauracje: San Angel Inn Restaurante (TS*), La Hacienda de San Angel (TS), Cantina de San Angel (QS) i bar La Cava del Tequila. W piramidzie możemy również spotkać się z Kaczorem Donaldem (w określonych godzinach) a także posłuchać zespołu Mariachi Cobre grającego na żywo.

Niezły Meksyk


 • Norwegia
Epcot Norway logo.svgPawilon wzorowany jest na norweskiej wiosce, w której znajduje się wierna replika kościoła klepkowego, restauracja Akershus (wzorowana na restauracji w Oslo o tej samej nazwie). Prezentacja pokazuje 4 style norweskiej architektury, style: Setesdal, Bergen, Oslo oraz Ålesund. Większa część pawilonu to połączone ze sobą sklepy udekorowane dużymi drewnianymi trollami. Można tu kupić norweskie dobra takie jak ubrania, słodycze, figurki norweskich bogów i trolli. Dziedziniec pawilonu jest także wejściem do atrakcji Kraina Lodu na Zawsze (Frozen Ever After), restauracji Akershus (TS) oraz cukierni Kringla Bakeri og Kafe. W pawilonie Norweskim spotkamy Annę i Elsę z filmu Kraina Lodu, ale trzeba przygotować się na długą kolejkę. Najnowszą atrakcją pawilonu jest masowo oblegana powolna przejażdżka łódką Kraina Lodu na Zawsze z animatronicznymi postaciami i projekcjami z których znany jest WDW. Sklepy z pamiątkami to The Puffin's Roost i The Wandering Reindeer a restauracja (TS) Królewski Hol Bankietowy Akershus (Akershus Royal Banquet Hall). W kościele klepkowym znajduję się również galeria kultury norweskiej, która była inspiracją dla Krainy Lodu.

 • Chiny
Epcot China logo.svgDo tego pawilonu wejdziemy przez piękną chińską bramę. Główną atrakcją dziedzińca jest replika Świątyni Nieba, w której znajduje się wejście do kina, gdzie obejrzymy film w technologii Circle-Vision 360 - Reflections of China a także muzeum chińskich artefaktów. Z dziedzińca wejdziemy również do sklepów Good Fortune Gifts i House of Good Fortune oraz dwóch restauracji Nine Dragons Restaurant (TS) i Lotus Blossom Cafe (QS). W pawilonie odbywają się pokazy chińskich akrobatów, a spotkać tu można Mulan, jej smoka Mushu i Shanga.

Pawilon chiński


 • Niemcy
Epcot Germany logo.svgPawilon niemiecki został zaprojektowany na wzór niemieckiego miasta, z architekturą z różnych regionów i okresów historycznych. Główny plac ozdabia statua Świętego Jerzego i Smoka oraz wieża zegarowa. W pawilonie znajdują się liczne sklepy sprzedające niemieckie dobra a między innymi lalki i zegary z kukułką. W pobliżu pawilonu znajduje się pokaźny model kolejki pociągowej na tle krajobrazu wioski. W pawilonie niemieckim znajdziemy dwie restauracje: Biergarten (TS), bufet zaprojektowany jakby odbywał się tu Oktoberfest. Część gdzie znajduje się jadalnia, jest pozostałością niedokończonej atrakcji, która miała być wycieczką łodzią po rzece Ren. Drugą restauracją jest Sommerfest (QS). W pawilonie niemieckim spotkany Śnieżkę.

 • Włochy
Epcot Italy logo.svgPawilon Włoch to duży plac otoczony przez budynki przypominające budowle znajdujące się w Wenecji (replika Dzwonnicy Świętego Marka oraz replika Pałacu Dożów), Florencji a także architekturę rzymską. W pawilonie znajdują się także repliki bądź trybuty dla architektury takie jak: Kolumny Świętego Marka i Todaro, Most della Paglia, Fontanna Neptuna (przypominająca fontannę Trevi w Rzymie) i sklep Il Bel Cristallo, który ma przypominać Kaplicę Sykstyńską. Na placu pojawiają się w trakcie dnia muzycy, klauni i grupy aktorów. Podczas planowaniu pawilonu, miała się w nim znaleźć również przejażdżkę gondolą i spacer wśród ruin, jednakże kiedy odwołano Fazę II budowy w ich miejsce dodano jedynie restaurację Via Napoli. W restauracji tej znajdują się trzy piece do pizzy o nazwach oddających cześć wulkanom Etna, Wezuwiusz i Stromboli. W pawilonie Włoskim znajdziemy trzy restauracje: Tutto Italia Ristorante (TS), Tutto Gusto (winiarnia) oraz wspomniane wcześniej Via Napoli Pizzeria e Ristorante (TS), trzy sklepy: Il Bel Cristallo, La Bottega Italiana oraz Enoteca Castello. Rozrywkę w pawilonie zapewniają: Sergio - żongler, Sbandieratori di Sansepolcro - pokaz rzucania flag. Postacią z filmów Disneya w pawilonie Włoskim jest Pinokio.

Buongiorno!
 • USA
Epcot USA logo.svgPawilon USA nosi nazwę "Amerykańska Przygoda" (The American Adventure), jest to duży pojedynczy budynek w stylu kolonialnym. Przy projekcie i budowie użyto efektu wymuszonej perspektywy, i ten pięciopiętrowy budynek wygląda jakby miał dwa i pół piętra. Wewnątrz budynku znajduje się główna atrakcja - show Amerykańska Przygoda. W pawilonie znajdziemy wystawę obrazów i figur związanych z historią i kulturą USA, odbywa się tu również mały recital grupy a cappella Głosy Wolności (Voices of Liberty). W pawilonie USA nie ma żadnych sklepów z pamiątkami ani amerykańskimi produktami. Nie znajdziemy tu również stałej restauracji, ale podczas festiwali, które odbywają w Epcot, koło pawilonu pojawia się restauracja na wolnym powietrzu z amerykańskimi potrawami.

 • Japonia
Epcot Japan logo.svgPawilon japoński składa się z kilku budynków otaczających dziedziniec, przy wejściu znajduje się pagoda. Naprzeciw wejścia, w wodzie, znajdziemy charakterystyczną dla Japonii bramę torii. Na końcu dziedzińca znajduje się wejście do zamku (z otaczającą go fosą), gdzie znajduje się muzeum i ogromny sklep Mitsukoshi z azjatyckimi pamiątkami, jedzeniem, zabawkami, kimonami. Można tu kupić perły w muszelkach, zabawki i figurki z popularnych anime, japońskie słodycze i napoje. Jest to jeden z najbardziej obleganych sklepów w Epcot. Restauracje pawilonu japońskiego to: Teppan Edo (TS), gdzie można obserwować kucharza przygotowującego potrawy przy naszym stole (teppanyaki), Tokyo Dining - sushi, Katsura Grill (QS), Kabuki Cafe - kaki-gori (krojony lód ze słodkimi, kolorowymi sosami oraz Garden House - gdzie serwują sake. Wspomniany wcześniej sklep Mitsukoshi to jedyny (ale za to ogromny) sklep w pawilonie. Rozrywkę, kilka razy dziennie zapewniają Matsuriza, czyli zespół tradycyjnych bębniarzy, którzy występują pod pagodą.

Kaki-gori


 • Maroko
Epcot Morocco logo.svgPawilon marokański ma przypominać marokańskie miasto z realistycznymi minaretami. Jest to jedyny pawilon, którego projekt pomagały wykonać władze kraju który reprezentuje. Odwiedzający mogą zaznajomić się z kulturą i sposobem życia marokańczyków odwiedzając galerię sztuki i historii. Wieczorem na dziedzińcu odbywa się pokaz tańca brzucha. Znajdziemy tu sklepy i restauracje. Główne budynki to Chellah, replika nekropolii znajdującej się w Rabacie, Koutoubia, replika minaretu z Marakeszu, a replika bramy Bab Bou Jeloud wiedzie w kierunku bazaru. W pawilonie marokańskim znajdziemy trzy restauracje: Marrakesh (TS), Tangierine Café (QS) i Spice Road Table (TS). Sześć sklepów zapewnia gościom dostęp do biżuterii, ubrań, butów, luster, ceramiki, dywanów czy instrukcji tańca brzucha. Spotkamy tu czasem Aladdyna i Jasmine, a rozrywkę zapewnia B'net Houariyat.

 • Francja
Epcot France logo.svgPawilon francuski wzorowany jest na paryskiej dzielnicy, z fontanną i widokiem na Wieżę Eiffela. Główną atrakcją pawilony, przynajmniej jeszcze przez jakiś czas jest film Impressions de France, film który jest wyświetlany od 1982 roku. Film ukazuje wycieczkę po najbardziej i rozpoznawalnych lokacjach Francji. W lipcu 2017 roku, podczas konwentu D23, ogłoszono że w pawilonie francuskim powstanie atrakcja związana z filmem Ratatuj (Ratatouille: Przygoda), atrakcja ta istnieje już w Paryskim Disneylandzie. We Francji spotkamy Belle (Piękna i Bestia), księżniczkę Aurorę (Śpiąca Królewna), Marie (Aryskotraci) i Remiego (Ratatuj). Rozrywkę (jak dla kogo) zapewnia duet wspinających się na krzesła komediantów - Serveur Amusant. Trzy restauracje to: Les Chefs de France, Monsieur Paul oraz cukiernia Les Halles Boulangerie-Patisserie. 

 • Wielka Brytania
Epcot United Kingdom logo.svgPawilon Wielkiej Brytanii wzorowany jest na stereotypowej wsi brytyjskiej, z ogrodem angielskim i labiryntem ogrodowym. Sklepy w pawilonie sprzedają pamiątki, słodycze, herbatę a także przedmioty związane z zespołem The Beatles. Rozrywkę zapewnia zespół British Revolution, grający covery The Police, The Rolling Stones, The Beatles, Blur i Led Zeppelin. Spotkamy się tu z Mary Poppins, Alicją z krainy czarów, Kubusiem Puchatkiem. Dwie restauracje pawilonu to Rose & Crown Pub & Dining Room (TS) oraz Yorkshire Country Fish Shop (QS).

 • Kanada
Epcot Canada logo.svgPawilon Kanady ma przypominać gościom Kanadyjskie krajobrazy: kaniony, wodospady, ogrody i jeziora z totemami i fontannami. Główną atrakcją jest O Canada! film w technologii Circle-Vision 360° - film o miastach, scenerii i mieszkańcach Kanady. Czasami spotkamy tu Pocahontas a także Koda, Rutt i Tuke z filmu Mój brat Niedźwiedź. Jedzenie zapewnia Le Cellier Steakhouse (TS) i wózek z popcornem! Jedne z dwóch sklepów w Kanadzie, posiada w swojej ofercie ozdoby choinkowe i kanadyjskie dobra, drugi sklep The Wood Cart, sprzedaje różności związane z winem. Od grudnia 2015 rozrywkę zapewnia zespół Canadian Holiday Voyagers. W pawilonie znajdziemy trzy totemy osiągające wysokość nawet 9 metrów. Dwa z nich wykonane są z włókna szklanego a jeden z drewna. Ogrody Victorii wzorowane są na ogrodach Butchart w okolicach Victorii i są największym i konsumującym najwięcej pracy ogrodem, który można znaleźć w pawilonach. 
W pawilonie Kanadyjskim znajdziemy trzy ukryte Myszki Mickey.

Kanada, trochę nuda :(


Architektura, ulice, krajobraz, atrakcje, sklepy i restaurację w każdym pawilonie są wzorowane na reprezentowanym kraju. Aby zachować autentyczność pawilony są obsługiwane przez rdzennych mieszkańców poszczególnego kraju. W niektórych pawilonach znajdują się również atrakcje takie jak filmy, przedstawienia, koncerty, wystawy i przejażdżki tematycznie związane z kulturą danego kraju. 


ATRAKCJE EPCOT I ICH CZAS TRWANIA


 • Spaceship Earth (Statek Kosmiczny Ziemia) 15:00
 • Mission: Space (Misja: Kosmos) 05:38
 • Test Track (Tor Testowy) 04:00
 • The Seas with Nemo & Friends (Morza z Nemo i Przyjaciółmi) 04:00
 • Turtle Talk with Crush (Żółwia Pogadanka z Crushem) 17:00
 • Soarin' Around the World (Szybując Dookoła Świata) 04:51
 • Living with the Land (Żyjąc z Ziemią) 13:00
 • The Circle of Life (Krąg Życia) 20:00
 • Journey Into Imagination with Figment (Podróż w Wyobraźnię z Figmentem) 11:00
 • Disney & Pixar Short Film Festival (Festiwal Krótkich Filmów Disneya i Pixar) 18:00
 • Gran Fiesta Tour Starring The Three Caballeros (Wycieczka Gran Fiesta z Trzema Kawalerami) 08:00
 • Frozen Ever After (Kraina Lodu na Zawsze) 05:00
 • Reflections of China (Odbicia Chin) 12:30
 • An American Adventure (Amerykańska Przygoda) 28:00
 • Ratatouille (Ratauj) - JUŻ WKRÓTCE! 4:40
 • Impressions de France 18:00
 • O Canada! 15:00


NOCNE SHOW, SZTUCZNE OGNIE, COROCZNE EVENTY

Illuminations: Reflections of Earth (Iluminacje: Odbicia Ziemi)

Ten nocny show odbywa się na Lagunie Prezentacji Świata, czyli jeziorze które oddziela Prezentacje Świata od Świata Przyszłości. Przedstawienie to odbywa się codziennie około godziny 21:00, kiedy jest już wystarczająco ciemno aby oglądać sztuczne ognie, pokazy laserów, ogni i fontann, zgranych z muzyką. Duży obracający się glob, otoczony wygiętymi ekranami LED znajduję się na środku laguny, a wyświetlane są na nim obrazy ludzi i miejsc. Przedstawienie opowiada historię ziemi podzielonej na trzy ruchy: Chaos, Porządek i Znaczenie. Muzyka zawiera afrykańskie plemienne dźwięki, które podkreślają idee zjednoczenia ludzkości jako jedno plemienia naszej planety. Laguna otoczona jest dziewiętnastoma ogromnymi pochodniami oznaczającymi 19 stuleci współczesnego świata. Kulminacją przedstawienia jest otwarcie się globu na kształt kwiatu lotosu, który ukrywa dwudziesta pochodnie, reprezentującą 20 wiek.

The Epcot International Flower and Garden Festival (Międzynarodowy Festiwal Kwiatów i Ogrodu)

Festiwal odbywa się w Epcot od 1994 roku. Z tej okazji cały park dekorowany jest kwiatami oraz innymi roślinami. Oprócz wolno rosnących kwiatów posadzonych aby tworzyły różne wzory w parku znajdują się tzw. topiary (niestety to słowo nie ma polskiego krótkiego odpowiednika), czyli statuy zrobione z roślin. W Epcot przypominają one postaci z filmów Walta Disneya. Wbrew panującej szeroko opinii, statuy te nie zawierają żywych rosnących kwiatów, są one jednakże stworzone w większości z roślin umieszczonych na metalowych stelażach. Festiwal trwa zazwyczaj do Marca do Maja.

Namiot pełen motyli podczas Festiwalu Kwiatów.

Topiary z Króla Lwa.

Topiary Zygzaka

The Epcot International Food & Wine Festival (Międzynarodowy Festiwal Jedzenia i Wina)

Działa od 1995 roku, prezentuje napoje (alkoholowe i nie) oraz potrawy z całego świata. W 2017 roku, działa 35 budek z jedzeniem i napojami na 35 rocznice Epcot, reprezentują one ponad 30 krajów, czyli zdecydowanie więcej niż krajów na Prezentacji Świata.

The Epcot International Festival of the Arts (Międzynarodowy Festiwal Sztuki)

Zapoczątkowany w 2017 roku, festiwal świętuje sztuki kulinarne, wizualne i aktorskie. 

Holidays Around the World (Święta na Świecie)

To coroczne świętowanie... świąt! W pawilonach spotkamy mieszkańców reprezentowanych krajów opowiadających o tradycjach świątecznych. Wieczorami odbywa się  "Candlelight Processional", podczas której chór i osoba prowadząca (zazwyczaj jakaś amerykańska gwiazda) opowiada historię Bożego Narodzenia.

Sylwester 

Podczas Sylwestra w parku znajdziemy dodatkowych DJ-ów i tancerzy, odbywa się także specjalny pokaz Illuminations, z odliczaniem do północy.


CIEKAWOSTKI

 1. Epcot to trzeci najczęściej odwiedzany park w ameryce północnej i szósty na świecie
 2. Epcot ma dwa wejścia, na przeciwległych końcach parku.
 3. W pawilonie chińskim nakręcono teledysk, z nieznaną wówczas piosenkarką Christiną Aguilerą, do piosenki Reflections ("Lustro" w polskiej wersji) z filmu Mulan.
 4. Maroko jest jedynym pawilonem sponsorowanym przez państwo, a nie jak inne - korporacje.
 5. Od otwarcia parku najczęściej powtarzającymi się pogłoskami są te o otwarciu nowych pawilonów, a między innymi takich krajów jak: Rosja, Puerto Rico, Szwajcaria, Hiszpania, Emiraty Arabskie czy Venezuela.
 6. W większości lokacji w Epcot można kupić i konsumować alkohol. W przeciwieństwie do Magicznego Królestwa, gdzie do 2012 roku nie było dostępu do alkoholu a po 2012 można go nabyć jedynie w kilku lokacjach.

ZDJĘCIA

Pierwsze spotkanie z Myszka Mickey.

I z Minnie!

Z Mulan w pawilonie Chiny.

Gigantyczna piłka golfowa.

Zielony Puchatek z balonikiem.

Bambi i przyjaciele.

Wnętrze pawilonu chińskiego.

--

*WDW - Walt Disney World, zbiorowa nazwa dla kompleksu parków, hoteli i restauracji na terenie Orlando.
**TS - Table Service, QS - Quick Service - Aby dowiedzieć się więcej o typach restauracji w parkach WDW przejdź do artykułu - (w budowie).

You Might Also Like

0 komentarze

Popularne posty

Dołącz na Facebooku

Flickr Images